logo

O naszej firmie

Firma Mainframe S.p. z o.o. istnieje od 1990 roku. Jej założycielem jest Grzegorz Pluciński. W 1998 roku współpracę z firmą nawiązał Ryszard Jurczak, a w 2004 roku przyłączył się do zespołu. W pierwszych latach firma zajmowała się głównie serwisem systemów MVS, OS/390 i VM. Później rozszerzała serwis o: z/OS, z/OS.e, LINUX/390, LINUX for z/Series.

Mainframe była  partnerem IBM World Trade w zakresie projektowania i wytwarzania oprogramowania systemowego, narzędziowego i aplikacyjnego. Firma dysponuje własnym ośrodkiem obliczeniowym wyposażonym w sprzęt i oprogramowanie z/Series. Jednakże ze względu na konkurowanie z produktami IBM, korporacja zerwała umowę o współpracy.


Firma Mainframe S.p. z o.o. posiada certyfikat jakości ISO9001:2008Do tej pory firma Mainframe S.p. z o.o. z powodzeniem brała udział w przetargach publicznych dotyczących serwisu oprogramowania mainframe, a także sprzętu komputerowego klasy mainframe. W roku 2006 postanowiła skierować swoją ofertę także do małych i średnich firm, oferując gotowe pakiety oprogramowania.


System zarządzania jakością ISO 9001:2008

Firma w w roku 2006 wdrożyła system zarządzania jakością oparty o normę ISO 9001.

System ten był certyfikowany przez fimę ISOQAR w okresie od 2006 do 2012.

Firma zaprzestała ceryfikacju systemu ISO 9001:2008 w roku 2012 jako całkowicie nieprzydatnej z punktu widzenia interesów firmy.

System zarządzania jakością jest w dalszym ciągu utrzymywany, jednakże już bez certyfikacji zawnętrznej
Główni projektaci i realizatorzy projektów


Grzegorz Pluciński

Grzegorz Pluciński od 1980 roku zajmuje się wdrażaniem i serwisem systemów operacyjnych IBM od MFT poprzez MVT, VS/1, MVS, OS/390 aż do współczesnych z/OS i z/OS.e. Jest głównym projektantem i współwykonawcą pakietu narzędziowego PIES, służącego do autoryzacji dostępu i ochrony zasobów w systemach OS/390 i z/OS. Pracował jako konsultant na rzecz 90% firm w Polsce użytkujących komputery o architekturze mainframe. Współpracował z firmami tworzącymi rozwiązania sprzętowe dla architektury IBM 360 i 370. Jest wybitnym specjalistą w zakresie wszystkiego, co wiąże się z komputerami mainframe.Jest rzeczoznawcą Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Ryszard Jurczak


rj.jpgRyszard Jurczak od 2004 roku jest wspólnikiem w firmie Mainframe sp. z o.o. Projektowaniem systemów informatycznych zajmuje się od 1979 roku. Jest projektantem i głównym wykonawcą systemu zarządzania bazami danych JANTAR - jedynego tak dużego systemu zarządzania bazą danych (ok. 50 milionów rekordów) wytworzonego całkowicie w Polsce według oryginalnego polskiego projektu. SZBD JANTAR obsługuje od 1985 roku do dziś dnia bazę danych PESEL w Ministerstwie Spraw Wewnetrznych i Administracji oraz Wojewódzkie Zbiory meldunkowe w sześciu urzedach wojewódzkich. Zajmuje się także serwisem systemu JANTAR. Brał udział w projektowaniu i budowie systemu ewidencji paszportów, systemu odznaczeń państwowych, centralnego rejestru zastrzeżeń wykorzystywania organów do przeszczepów, rejestru zastawów sądowych. Będąc już współwłaścicielem firmy Mainframe zaprojektował i brał udział w wytworzeniu systemu bazy danych AMBER wykorzystywanego do równie dużych baz danych jak JANTAR, ale znacznie bogatszego funkcjonalnie i nie posiadajacego wiekszości ograniczeń SZBD JANTAR.